Kościółek pw. św. Zofii
to niewielka lecz zabytkowa i wyjątkowo urokliwa świątynia, znajdująca się w Bliżynie w powiecie skarżyskim na obszarze województwa świętokrzyskiego.
Fundatorem kościółka był Jacek Potkański, dziedzic dóbr Bliżyna, oraz jego matka hrabina Ludwika z Roztworowskich Potkańska, podkomorzyna sandomierska oraz właścicielka Bliżyna. W swoim testamencie zobowiązała syna Jacka do budowy nowego kościoła. Jednak po śmierci matki, Jacek Potkański nie spieszył się z budową kościoła. Syn hrabiny wykorzystał doły z wapnem i zwieziony kamień do budowy karczmy oraz stajni dworskiej. Budowę murowanego obiektu przerwano w 1818 roku. Kościół nie został ukończony a za pieniądze przeznaczone na budowę murowanej świątyni, syn hrabiny wybudował modrzewiowy kościółek pod wezwaniem św. Zofii. Do 1887 roku kościół pełnił funkcje kaplicy dworskiej i obsługiwali go kapelani dworscy. W 1888 roku została utworzona parafia na podstawie dekretu Antoniego Sotkiewicza, biskupa sandomierskiego. W latach 1888 – 1900 świątynia pełniła rolę kościoła parafialnego.
Kościółek jest wykonany z drewna modrzewiowego o konstrukcji zrębowej, obity drewnianymi deskami dla wzmocnienia całej konstrukcji budowli. Obiekt posiada nawę wzniesioną na planie wydłużonego ośmioboku wraz z prostokątnymi dobudówkami: kaplicą, zakrystią oraz kruchtą. Prezbiterium kościoła wzniesiono na planie kwadratu. Na szczycie budowli mieści się niewielka wieżyczka. Na zewnątrz kościółka znajdują się żeliwne schodki, prowadzące na chór. We wnętrzu świątyni mieści się ołtarz główny z XIX wieku, drugi zaś znajduje się w kaplicy i również pochodzi z XIX wieku. Kościółek jest otoczony nagrobkami dawnych właścicieli Bliżyna oraz możnych miasta.