Gmina Przysucha
to gmina miejsko-wiejska. Zajmuje obszar 181,9 km². W całej gminie znajduje się mnóstwo atrakcji dla turystów oraz wiele zabytków architektonicznych i kultury ludowej. Siedzibą zarówno powiatu, jak i gminy jest miasto Przysucha.
Liczba mieszkańców gminy wynosi około 12 tysięcy. W skład gminy wchodzi 39 miejscowości w 23 sołectwach. Warto odwiedzić Dwór Dembińskich, który obecnie jest siedzibą Muzeum im. Oskara Kolberga, słynnego polskiego etnografa. Po raz pierwszy Przysucha została wymieniana już w 1415 roku, jako osada powstała w bagnistej kotlinie nad rzeką Radomką. Nazwa Przysucha powstała od tego, że często musiała być osuszana by móc stanowić miejsce zamieszkania.
Przez teren gminy przepływa jeszcze jedna rzeka – Wiązownica. Ciekawe krajobrazy tworzą przedgórza Gór Świętokrzyskich oraz liczne stawy rybne. Gmina jest atrakcyjnym miejscem dla myśliwych, ponieważ występuje tu wiele gatunków zwierząt. Największą imprezą kulturalną są Dni Kolbergowskie, łączone z obchodami Dni Przysuchy. W maju organizowany jest „Bieg Szlakiem Walk Hubalczyków”.
Dworek Dembińskich jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Przysusze. Obecnie jest siedzibą Muzeum im. Oskara Kolberga. Ten okazały dworek ma bardzo bogatą historię.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Zabytkowy dwór Szydłowskich w miejscowości Zbożenna z drugiej połowy XVIII wieku. Obecnie mieści się tu elegancka restauracja i hotel z oryginalnymi ścianami i sklepieniami z XVIII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów w tym regionie.
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jana Nepomucena i Ignacego Loyoli w Przysusze. Umiejscowiony w dzielnicy polskiej (Urszulin) będącej niegdyś własnością Urszuli Dembińskiej, przy placu Konstytucji 3 Maja.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Zalew Topornia jest jednym z ciekawszych miejsc rekreacji. Od lat przyciąga amatorów aktywnego wypoczynku nad wodą. Pięciohektarowy zalew znajduje się na rzece Radomce w południowej części miasta Przysucha.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Lasy przysuskie, nazywane kiedyś Puszczą Rozwadowską to duży kompleks leśny w obrębie Garbu Gielniowskiego. W tych dzikich lasach znajdują się źródła jednej z większych rzek regionu – rzeki Radomki.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Skałki przysuskie to malownicze miejsce usytuowane w lesie niedaleko Przysuchy. Tworzą idealny cel spacerów oraz leśnych wypraw. Często też stanowią cel wycieczek szkolnych.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Synagoga w Przysusze jest zabytkiem barokowej architektury synagogalnej, jedynym takim obiektem na Mazowszu i jednym z cenniejszych w Polsce. O żydowskiej przeszłości Przysuchy przypomina również stary cmentarz żydowski.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Świątynia solarna powstała w VII wieku na wzniesieniu, w Gródku Leśnym niedaleko Przysuchy. Pełniła funkcję kultową. Była świątynią pogańskich Słowian, najprawdopodobniej Sandomierzan, którzy oddawali hołd bóstwom przyrody.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Murowany i otynkowany na biało kościół parafialny pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z początków XX w. oraz pomnik poległych podczas II wojny światowej mieści się we wsi Ruski Bród.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji