Gmina Końskie
to gmina miejsko-wiejska. Siedzibą gminy jest miasto Końskie. Gminę zamieszkuje 36,2 tys. osób, tj. 43,6% ludności powiatu koneckiego. Zajmuje obszar 250 km².
W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie kieleckim. Siedziba władz miasta i gminy może poszczycić się ponad 250-letnią historią udokumentowaną licznymi zabytkami kultury materialnej zarówno sakralnej, jak i świeckiej. Gmina ma wiele do zaoferowania. Malowniczo położona w obrębie Konecko – Łopuszniańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, z czystym środowiskiem naturalnym, dogodnie usytuowana komunikacyjnie stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku i uprawiania turystyki. Przez jej teren prowadzi szereg pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, ale największym magnesem przyciągającym rzesze osób do regionu jest zbiornik wodny Sielpia wraz z rozległym kompleksem ośrodków wypoczynkowych i doskonałą infrastrukturą.
Nieocenionym walorem gminy są rozległe obszary leśne, z dominującą sosną. W okresie II wojny światowej były one schronieniem i terenem walk licznych grup partyzanckich działających na obszarze Ziemi Koneckiej, w tym majora Hubala, a także „Robota”, „Szarego” i „Ponurego”. Cenne walory największej miejscowości wypoczynkowej województwa świętokrzyskiego Sielpi, to przede wszystkim atmosfera spokoju w sąsiedztwie potężnych kompleksów leśnych bogactwo pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Nad pięknym zbiornikiem wodnym znajdziemy doskonałą bazę turystyczną, wypożyczalnie sprzętu pływającego, obfitość runa leśnego. Zalety Sielpi zaspokajają potrzeby turystów z wielkich aglomeracji miejskich, poszukujących ciszy i wytchnienia.
Kolegiata św. Mikołaja – kościół późnogotycki, jeden z zabytków w Końskich, wybudowany w latach 1492-1520.
Kościół świętej Anny i świętego Jana Chrzciciela w Końskich – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Końskie, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu koneckiego diecezji radomskiej.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Zespół zameczku biskupiego to zabytkowy dwór obronny, wzniesiony przez Andrzeja Dunina Modliszewskiego, znajdujący się w wsi Modliszewice w gminie Końskie w powiecie koneckim na terenie województwa świętokrzyskiego.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
W niewielkiej miejscowości Stara Kuźnica, położonej nad rzeką Młynkowską znajduje się jedyna w Polsce, zachowana w pierwotnej postaci XIX wieczna drewniana zabytkowa kuźnia z układem wodnym, z miechem i młotem.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Zespół pałacowo-parkowy w Końskich to jeden z wielu zabytków koneckiej gminy, niewątpliwie jednak najbardziej okazały.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Zalew Sielpia został utworzony na rzece Czarnej Koneckiej. Jest jednym z największych zbiorników rekreacyjnych w województwie świętokrzyskim. Plażowicze mają do dyspozycji dwa brzegi, a odpoczynek zapewnią dające cień sosny i świętokrzyskie jodły.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji