Gmina Borkowice
to gmina wiejska, położona na granicy Garbu Gielniowskiego. Zajmuje obszar 85,8 km², Gminę zamieszkuje ponad 4 tys. osób. Jej siedzibą jest miejscowość Borkowice.
W skład gminy wchodzi 22 miejscowości w 16 sołectwach. Atutem gminy są walory przyrodniczo-krajobrazowe, ciekawa historia oraz czyste środowisko. Przez wieś i gminę przebiega droga wojewódzka nr 727. Szansą dla gminy jest rozwój turystyki i drobnego, przyjaznego środowisku przemysłu oraz rolnictwa i usług. Na terenie gminy znajdują się bogate pokłady iłów ogniotrwałych i ceramicznych oraz piaskowców i torfów. Przez obszar gminy płyną rzeki: Radomka, Jabłonica i Lutnia.
Borkowice znane są z działalności Ludowego Klubu Sportowego „Platan”, gdzie można trenować zapasy w stylu wolnym. Od kilku lat jest organizowany festyn rodzinny. Do cyklicznych imprez należą Diecezjalne Teatralia, odbywające się w kościele parafialnym w Borkowicach oraz festiwale piosenki harcerskiej i patriotycznej. Kilka wiosek w rejonie Rzucowa ma charakter letniskowy i pełnią one funkcje doskonałych miejsc wypoczynkowych.
Pałac w Borkowicach wybudowany na początku XX stulecia, otoczony uroczym parkiem angielskim, od 2006 jest w rękach prywatnych. Niestety został zniszczony upływem czasu. Jako jeden z niewielu w Polsce tej wielkości, pozostaje w stanie do odbudowy.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
W Rzucowie – wsi w gminie Borkowice o XVI-wiecznych tradycjach hutniczych znajduje się zabytkowy zespół dworsko-parkowy. Modrzewiowy dwór Mokiejewskich pochodzi z końca XIX wieku.
Kościół św. Krzyża w Borkowicach to neogotycki kościół z lat 1829–1845 fundacji Małachowskich w Borkowicach; atrakcją turystyczną jest tu rzeźba św. Antoniego odlew ołowiany z 1646 a według innych przekazów wykonana z samorodka galeny, znalezionego na Karczówce.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji
Krakowa Góra jest osobliwością przyrodniczą powiatu, dzięki której obserwować możemy zjawisko „cienia opadowego”, będącego przyczyną mniejszych opadów w tym rejonie. Zaobserwować je można latem, w godzinach popołudniowych, kiedy to chmury burzowe zbliżające się nad Krakową Górę od zachodu rozdzielają się i deszcz omija Borkowice.
Wkrótce dodamy informacje o atrakcji